W ostatnim czasie na terenie powiatu mińskiego odnotowuje się zwiększoną liczbę zaginięć osób starszych. Coraz częściej policja odbiera zgłoszenia o osobach, które wyszły na spacer, grzyby, jagody i nie powróciły bądź nie dotarły do celu. W poszukiwaniach zaginionych osób zaangażowanych jest bardzo dużo przedstawicieli służb ratowniczych w tym także z poza terenu powiatu. Wspólnie z Komendantem Powiatowym Policji w Mińsku Mazowieckim apelujemy do wszystkich mieszkańców , zwłaszcza do osób, które opiekują się bliskimi w podeszłym wieku lub osobami chorymi o wzmożoną czujność oraz sprawowanie szczególnej opieki.
Najbardziej zagrożone zaginięciem są osoby starsze, u których zaczyna rozwijać się lub stwierdzona jest demencja (otępienie). Demencja objawia się początkowo zanikami pamięci (osoba zapomina zapłacić rachunków, nie pamięta, gdzie pozostawiła klucze od domu itp.). W kolejnym etapie choroby możemy zaobserwować szereg innych objawów, takich jak: problemy z orientacją w czasie i przestrzeni, brak umiejętności rozpoznawania rzeczy i osób, brak właściwej oceny sytuacji i podejmowania decyzji lub wykonywanie czynności nieadekwatnych do czasu i otoczenia.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo seniora i tym samym uchronić go przed zaginięciem należy:
• znać najczęściej wybierane miejsca na spacery, z kim się dana osoba ma spotkać, o której godzinie wychodzi i o której godzinie powinna powrócić,
• na wewnętrznej stronie ubrania można wszyć informację z nazwiskiem, adresem i numerem kontaktowym do opiekuna (ewentualnie można dopisać na co się leczy lub jakie zażywa leki),
• dbać o regularne przyjmowane wszystkich przepisanych przez lekarza leków,
• warto posiadać najbardziej aktualne zdjęcie osoby bliskiej , w razie zaginięcia Policja będzie dysponowała aktualnym portretem osoby poszukiwanej,
• rozważyć zakupienie lokalizatora GPS.
Lokalizator GPS jest najbardziej efektywnym sposobem umożliwiającym najszybsze odnalezienie osoby zaginionej. Lokalizatory GPS dla osób starszych posiadają niewielkie wymiary, można je wykorzystać jako brelok do kluczy, mogą przypominać wyglądem i kształtem zegarek, opaskę lub bransoletę. Lokalizatory także można umieścić (ukryć) w przedmiotach codziennego użytku, odzieży lub torebce. Czas pracy lokalizatora GPS w zależności od parametrów danego urządzenia wynosi od kilku do kilkunastu dni.
Lokalizatory w zależności od modelu i zaprogramowanych funkcji umożliwiają podgląd miejsca, w którym znajduje się senior z dokładnością do kilku metrów, powiadomienie opiekuna, gdy obserwowany senior przekroczy wyznaczoną strefę, kontakt telefoniczny z seniorem (gdy lokalizator posiada głośnik i mikrofon) oraz za pomocą specjalnego przycisku na lokalizatorze GPS powiadomienie telefoniczne/SMS-owe opiekuna o zagrożeniu.
Koszt zakupu najprostszych lokalizatorów jest niewielki . Niektóre firmy posiadają w ofercie kompleksowe usługi lokalizacji osób starszych, wówczas firma zapewnia dzierżawę urządzenia w ramach odpłatnego comiesięcznego abonamentu.
Mając na uwadze bezpieczeństwo osób starszych zwracam się wspólnie z Komendantem Powiatowym Policji z prośbą do Pana Burmistrza o rozpowszechnienie apelu wśród społeczności lokalnej. Zależy nam w szczególności, aby powyższe informacje dotarły do osób sprawujących opiekę nad osobami starszymi, samotnymi i schorowanymi.