Mieszkańcy województwa mazowieckiego mogą skorzystać z porad ekspertów z ZUS podczas dyżurów telefonicznych zorganizowanych w grudniu 2023 roku. Sprawdź, czego będziesz mógł się dzięki nim dowiedzieć.
Pracownicy I Oddziału ZUS w Warszawie organizują w grudniu 2023 roku dyżury telefoniczne. Wystarczy zadzwonić pod numer 22 538 21 89 w godzinach od 10:00 do 12:00.
6 i 15 grudnia 2023 - Funkcjonalności Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Pomoc dla użytkowników korzystających z PUE ZUS. Przeglądanie danych zgromadzonych na koncie, tworzenie, wysyłanie oraz odbiór wniosków i pism.
- Platforma Usług Elektronicznych ZUS to narzędzie, które udostępnia elektroniczny dostęp do usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Większość spraw, jakie mamy do załatwienia w ZUS-ie możemy załatwić przez PUE. Udostępnia dane zapisane na kontach w ZUS, daje możliwość łatwego generowania i przesyłania drogą elektroniczną dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych oraz różnego typu pism i wniosków. Tą drogą można również umówić się na wizytę w ZUS – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.
8 i 21 grudnia 2023 - Obsługa programu Płatnik. Tworzenie dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych, konfiguracja programu, obsługa ubezpieczonych, wymiana informacji i danych z ZUS.
13 grudnia 2023 - Projekty edukacyjne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
W czasie dyżuru będzie można dowiedzieć się m.in.:
- o „Projekcie z ZUS” dedykowanym uczniom szkół podstawowych,
- o "Lekcjach z ZUS" dla szkół ponadpodstawowych,
- o olimpiadzie wiedzy „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”,
- jak otrzymać materiały edukacyjne,
- umówić się na lekcje o ubezpieczeniach społecznych w szkole.
20 grudnia 2023 - Zasady rozliczania zawieszalności - osoby pracujące, które pobierają świadczenie. Podczas dyżuru będzie można dowiedzieć się kiedy ZUS może zawiesić lub zmniejszyć wypłacane świadczenie, ponieważ jeżeli osoba dorabia do emerytury lub renty, to dodatkowe zarobki mogą spowodować, że ZUS zawiesi albo zmniejszy świadczenie. Dotyczy to tylko zarobków z działalności objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, np. z umowy o pracę.
Podczas każdego z dyżurów dodatkowo pracownicy odpowiedzą na pytania z zakresu przekazywania korekt dokumentów rozliczeniowych przez przedsiębiorców.
- Tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast za okres od stycznia 2022 r. w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy – dodaje rzecznik.