Usuwanie azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Halinów dofinansowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w formie dotacji, w kwocie:
21 309,60 zł.
Szanowni Państwo
W 2022 roku Gmina Halinów przystąpiła do pozyskania środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na usuwanie azbestu i wyrobów zawierających azbest. Pracownicy ochrony środowiska tutejszego Urzędu informowali społeczność gminną o możliwości uzyskania dofinansowania na ww. zadanie z WFOŚIGW w Warszawie i jednocześnie prowadzili listę chętnych mieszkańców Gminy Halinów do skorzystania z dotacji.
W 2022 r. na realizację zadania pn. Usuwanie azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Halinów została przyznana dotacja w kwocie 21 309,60 zł.
Dzięki dofinansowaniu odebrano i poddano utylizacji azbest w ilości 96,450 Mg oraz zdemontowano z dachów i poddano utylizacji azbest w ilości 24,555 Mg.
Przedsiębiorstwem, które dokonało zdemontowania z dachów, transportu oraz utylizacji azbestu było „Środowisko i Innowacje” Sp. z o.o., ul. Złota 59, 00-120 Warszawa. Przedsiębiorstwo posiada wszystkie wymagane prawem decyzje na zbieranie, transport oraz unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych zawierających azbest o kodach odpadu 17 06 05* oraz 17 06 01*, a ponadto zarządza największym składowiskiem odpadów zawierających azbest w Polsce, gdzie trafiły również odpady z terenu Gminy Halinów.
Obecnie Urząd Miejski w Halinowie czyni starania aby programem usuwania azbestu objąć kolejnych chętnych mieszkańców Gminy Halinów w 2023 roku.
Więcej informacji udziela Referat Klimatu i Środowiska tel. 22 783 60 20 wew. 199, 201
AZBEST szkodzi zdrowiu!
UWAGA! ZAWIERA AZBEST! Wdychanie pyłu azbestu stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia! Postępuj zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy
Jeżeli na terenie twojego gospodarstwa położonego w Gminie Halinów znajdują się wyroby zawierające azbest (np. eternit falisty, płyty karo):
- pobierz wniosek na zdjęcie i/lub transport i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest;
- przeprowadź inwentaryzację wyrobów zawierających azbest na terenie swojego gospodarstwa (m.in. sprawdź ile posiadasz m2 eternitu – na dachu lub/oraz składowanego na stosie);
- oceń stan i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów azbestowych;
- wypełniony formularz złóż na biurze podawczym Urzędu Miejskiego w Halinowie lub wyślij na adres Urząd Miejski w Halinowie ul. Spółdzielcza 1, 05-074 Halinów
Azbest – to grupa minerałów krzemianowych tworzących włókna. Włókna azbestowe są kilkakrotnie cieńsze od ludzkiego włosa, łatwo pękają i nie są widzialne gołym okiem. Do płuc przedostają się wraz z wdychanym powietrzem, wbijają się w nie i pozostają tam na zawsze, co stanowi ryzyko poważnych chorób układu oddechowego.
Minerały te były wykorzystywane w Polsce do września 1998 r. m.in. do produkcji wyrobów cementowo-azbestowych używanych w budownictwie (np. eternit falisty, płyty karo).
Szczegółowe informacje dotyczące sposobów postepowania z azbestem znajdują się na stronie Państwowej Inspekcji Pracy.
ZAPRASZAMY DO SKŁADANIA WNIOSKÓW NA USUWANIE AZBESTU
- w ramach dotacji WFOŚiGW pokrywany jest w całości koszt usunięcia i utylizacji wyrobów azbestowych z gospodarstw na terenie Gminy Halinów.