Uroczystości związane z obchodami 580-lecia powstania parafii św. Anny w Długiej Kościelnej rozpoczęto w sobotę, 26 lipca b.r. piknikiem dla mieszkańców Gminy Halinów, zorganizowanym przez proboszcza parafii – Jarosława Sikorskiego,
we współpracy z władzami samorządowymi gminy oraz Gminnym Centrum Kultury w Halinowie i Ochotniczą Strażą Pożarną w Długiej Kościelnej. Na uczestników wydarzenia czekało wiele atrakcji - począwszy od dmuchańców dla dzieci, po wieczorną zabawę taneczną dla starszych.
W niedzielę zaś, 27 lipca b.r. odbyła się uroczysta msza święta, którą celebrował proboszcz parafii Jarosław Sikorski. Duchowny przedstawił historię Świętej Anny - matki Najświętszej Maryi Panny i babci Jezusa Chrystusa, patronki m.in. matek, kobiet ciężarnych, wdów, a także szczęśliwego małżeństwa i dzieciństwa.
W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele samorządu gminy – Burmistrz Halinowa Adam Ciszkowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Halinowie Marcin Pietrusiński i Sekretarz Gminy Robert Grubek.
W tym szczególnym dniu, Pan Burmistrz ofiarował dla Parafii - składając na ręce Proboszcza - ikonę przedstawiającą Świętą Rodzinę, którą wykonano ręcznie na desce lipowej. Przekazał również w imieniu władz Gminy Halinów i Rady Miejskiej w Halinowie szczególne gratulacje i wyrazy uznania, życząc wielu sił i wytrwałości w dalszej pracy ewangelizacyjnej, a także pomyślności i dalszych Łask Bożych dla całej Wspólnoty Parafialnej.
Na zakończenie tej podniosłej uroczystości, jej uczestnicy wzięli udział w procesji,
z wyniesieniem monstrancji z Najświętszym Sakramentem, obrazu maryjnego i obrazu Świętej Anny z Matką Bożą.
Warto przypomnieć, że murowany budynek parafii wzniesiono na miejscu strawionej pożarem w 2000 roku - drewnianej barokowej świątyni z XV wieku.
Współczesna architektura gmachu nadal nawiązuje wizerunkowo do poprzedniego – zabytkowego obiektu.
W czasie ww. pożaru ocalała - stojąca tuż obok świątyni - zabytkowa, drewniana dzwonnica z XVIII w., wpisana do rejestru zabytków, wewnątrz, której mieszczą się
cztery dzwony o napędzie ręcznym. Na terenie okalającym parafię znajduje się ponadto starodawna kaplica-kruchta oraz grota Niepokalanej z 1995 roku, upamiętniająca 550 rocznicę erygowania świątyni.