15 września 2019 r. odbyło się wydarzenie kulturalne pod nazwą „Festiwal Niepodległości w Okuniewie”, które było dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego „NIEPODLEGŁA” na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „NIEPODLEGŁA”. Patronem honorowym był Burmistrz Halinowa Adam Ciszkowski, a organizatorem Gminne Centrum Kultury (GCK).
Rozpoczęliśmy mszą św. odpustową o kościele św. Stanisława Kostki w Okuniewie z udziałem Burmistrza Halinowa i władz samorządowych. Podczas mszy św. zostały wręczone podziękowania panu Michałowi Górasowi – radnemu sejmiku mazowieckiego, do niedawna szefowi gabinetu politycznego wicepremiera prof. Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a obecnie wiceprezesa Polskiej Fundacji Narodowej. Pan Michał Góras otrzymał z rąk Burmistrza Adama Ciszkowskiego ozdobny hełm strażacki oraz Statuetkę Rycerza Okunia AD 2019, którą wręczył dyrektor GCK Dariusz Kowalczyk.
Od wczesnych godzin porannych na Rynku w Okuniewie ustawiały się stragany jarmarczne z rzemiosłem, rękodziełem, wyrobami spożywczymi, nalewkami. W obozowiskach rekonstruktorów można było wybić monetę Rycerza Okunia – historycznej postaci od której początek bierze miejscowość Okuniew. W ramach obchodów odbył się Jarmark Okuniewski, którego głównym i stałym punktem jest rekonstrukcja historyczna zwycięskiej potyczki wojsk Stefana Czarnieckiego ze Szwedami w ruinach pałacu Łubieńskich. Wzięły w niej udział cztery grupy rekonstrukcyjne: Nadworna Chorągiew Dragońska Imci p. Zygmunta z Pleszowic Fredra, Grupa Kaskaderów Konnych East Riders, Stowarzyszenie Historyczno-Edukacyjne im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich i Stowarzyszenie Artylerii Dawnej Arsenał. Tradycyjnie przed rozpoczęciem rekonstrukcji fragment aktu lokacyjnego Okuniewa z 1538 r. odczytał Łukasz Bogucki. Sama rekonstrukcja przebiegła niezwykle barwnie. Na oczach licznie zgromadzonej widowni, wręcz na wyciągnięcie ręki, rozegrały się sceny obrazujące spalenie domostw przez Szwedów i odsiecz polskiej husarii. Były to sceny inspirowane opisami wydarzeń, które odbyły się w Okuniewie i są datowane na 28-30 lipca 1656 r. w książce historyka Leszka Podhorodeckiego pt. „Stefan Czarniecki”. Takie wydarzenia bez wątpienia budują ducha niepodległościowego w społeczeństwie.
W ramach „Festiwalu Niepodległości” odbył się także IX Bieg Rycerza Okunia. Wzięło w nim udział ponad 240 biegaczy z Warszawy, Mińska Maz., Wołomina, Sulejówka, Tłuszcza, Węgrowa, Zielonki i innych miejscowości. Po raz pierwszy poza bieganiem odbył się też chód z kijkami, czyli Nordic Walking na dystansie 4km. W biegach dziecięcych rywalizowano na dystansach: 100m, 150m, 200m, 300m i 2000m. Bieg główny odbył się na dystansie 10km. Każdy z uczestników uhonorowany został pamiątkowym medalem. Zawody odbyły się na bardzo wysokim poziomie sportowym, o czym świadczą bardzo dobre czasy osiągane przez biegaczy. Organizatorzy zadbali o elektroniczny pomiar czasu.
W godzinach popołudniowych odbyły się występy na scenie. Rozpoczęliśmy koncertem gitarowym „Ku Niepodległości”, którego głównym elementem były piosenki z repertuaru „Kaczmarski/Gintrowski”, a więc bardów Solidarności. Koncert wykonali Marcin Kołdra i Sławek Burakowski. Na scenie wystąpiły też seniorki ze Stowarzyszenia „Jesienne Marzenia” z Halinowa oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Okuniewianki”. Atrakcją był występ Kapeli warszawskiej na czele z Krzysztofem Mościckim. Odbył się ten koncert patriotyczny rapera Karat NM. Na zakończenie festiwalu odbyła się wspólna integracja „pod chmurką” z zespołem SHOW.
Tego dnia nie mogło zabraknąć konkursów ze sceny. Tym elementem chcieliśmy poszerzyć wiedzę całych rodzin, ale głównie dzieci i młodzieży o „Niepodległej” oraz ubogacić Festiwal. Każdy uczestnik otrzymał wartościowe nagrody. Dzieci między innymi składały z puzzli wizerunek ojca naszej niepodległości Marszałka Józef Piłsudskiego, a także robiły biało-czerwone kotyliony. Odbył się też konkurs plastyczny o tematyce Okuniewa i „Niepodległej”.
Jak widać Festiwal skupiał kilka elementów, które złożyły się na całość. Jesteśmy przekonani, że każdy odnalazł coś dla siebie i po swojemu włączył się do świętowania 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Oprac. GCK