Uroczystości w Wielgolesie Brzezińskim 15 sierpnia 2021 r.
15 sierpnia 2021 r. w Wielgolesie Brzezińskim odbyło się odsłonięcie pamiątkowej tablicy, którą w 2020 roku – na 100-lecie Bitwy Warszawskiej 1920 r. – przekazał Prezydent RP Andrzej Duda. Tego dnia obchodziliśmy też odpust miejscowej parafii i Święto Wojska Polskiego, a także odbył się przeniesiony z marca Bieg „Tropem Wilczym” Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorami obchodów była parafia w Wielgolesie Brzezińskim we współpracy z Gminnym Centrum Kultury i Gminą Halinów.
Uroczystości rozpoczęły się mszą święta odpustową, której przewodniczył poprzedni proboszcz parafii Matki Odkupiciela w Wielgolesie Brzezińskim ks. Marek Twarowski. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście, w tym władze samorządowe Gminy Halinów na czele z Burmistrzem Adamem Ciszkowskim, Przewodniczącym Rady Miejskiej w Halinowie Marcinem Pietrusińskim, radnymi Janem Papisem, Przemysławem Jeznachem i Edytą Woźniakowską, sekretarzem gminy i radnym powiatowym Robertem Grubkiem. Gościliśmy Kacpra Sakowicza - szefa gabinetu politycznego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wicepremiera prof. Piotra Glińskiego oraz Michała Górasa – radnego Sejmiku Mazowieckiego. W mszy św. uczestniczył także płk Jacek Węcławek - przedstawiciel Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej reprezentujący Dowództwo Garnizonu Warszawa oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych oraz płk Jarosław Wasilewski z żołnierzami i pocztem sztandarowym 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego. Obecny był także poczet sztandarowy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Brzezin.
Po mszy św. rozpoczęły się uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Prowadzącym był dyrektor Gminnego Centrum Kultury Dariusz Kowalczyk. Po przemowach zaproszonych gości Burmistrz Adam Ciszkowski wraz z obecnym proboszczem parafii ks. Markiem Lemiechem odsłonili pomnik, a delegacje złożyły wieńce. W części artystycznej wystąpiła Weronika Zdzieborska z pianistą Adamem Rossą, dzięki którym zgromadzeni parafianie i gości mogli wysłuchać koncertu patriotycznego.
W godzinach popołudniowych odbyła się IX edycja ogólnopolskiego Biegu „Tropem Wilczym”, dodajmy jedynego w powiecie mińskim. Wzięło w nim udział blisko 100 osób. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową koszulkę i medal. Cieszy nas bardzo udział całych rodzin – rodziców z dziećmi (najmłodszy miał 6 lat), seniorów, a nawet małżeństwa spodziewającego się dziecka. Warto dodać, że Gminne Centrum Kultury już po raz czwarty zorganizowało Bieg „Tropem Wilczym” w Gminie Halinów. Co roku naszym partnerem jest Fundacja „Dziękujemy za wolność” na czele z prezesem Adamem Zawadzkim. W tegorocznej edycji pan Adam pobiegł w naszym biegu wraz z radnym Mińska Mazowieckiego Robertem Ślusarczykiem.
W trakcie pikniku czynny był także Plenerowy Punkt Szczepień, który w porozumieniu z organizatorami prowadziło Rodzinne Centrum Medycznej ZANMED z Halinowa. Zaszczepionych zostało kilkadziesiąt osób.
Niebywałą jak dotąd atrakcją w naszej gminie był pokaz sprzętu wojskowego. Do Wielgolasu Brzezińskiego przyjechali żołnierze z Pierwszej Brygady Pancernej z Wesołej z której został wystawiany sprzęt czołg LEOPARD, pojazd saperski TOPOLA oraz symulator strzelania CYKLOP, żołnierzy 19 Brygady Zmechanizowanej z Lublina z której został wystawiony Zautomatyzowany Wóz Dowodzenia oraz Samobieżny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy POPRAD oraz żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa z której został wystawiony Kołowy Transporter Opancerzony ROSOMAK.
Warto też dodać, jak dużą pracę włożyli członkowie parafialnych grup religijnych w przygotowanie stoisk gastronomicznych z grillem, chlebem ze smalcem, bigosem itp. Podziękowania należą się także panu Marcinowi Szulimowi właścicielowi "Zajazdu Pod Dębem" z Chrośli, sołtysom Brzezin, Wielgolasów, Cisia, Desna. Nie zabrakło wesołego miasteczka i namiotu z malowaniem buziek, dużymi bańkami i zabawami dla dzieci.
To naprawdę historyczne i jedyne w swoim rodzaju obchody 15 sierpnia 2021 r. w Wielgolesie Brzezińskim. Cieszy nas, że spotkały się z tak dużym zainteresowaniem mieszkańców.
Oprac. i fot. GCK